elektronist linux   elektronist anasayfa   

Bir Kylix® Programı - icpinsP

icpinsP görünüm

icpinsP programı orijinal olarak Delphi2.0'da yazılmıştı ve bonus olarak dağıtılmaktaydı. Linux için Kylix2 Open Edition ile yeni özellikler de kullanılarak, orijinalinin görünüm ve kullanımı aynı kalacak şekilde yeniden yazılmıştır. Daha sonra Mandrake 9.1 kurulu sistemde Kylix3 ile derlenmektedir.

Program entegre devreleri bacaklarının isim ve fonksiyonlarını grafik olarak gösterecek şekilde görüntülemek için yazılmıştır. Hazır tanım dosyaları kullanılabileceği gibi yeni dosyalar veya yeni entegre tanımları oluşturulabilir. Özellikle elektronikle ilgili olanların işine yarayacak bir programdır. Kylix kullanarak program yazan ancak bunu dağıtımını görmek isteyenler için de iyi bir örnektir. İstenilen entegrenin bacak isimlerine kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlar. Pop_Up menü için program üzerinde sağ tıklayınız.

Programın kurulumu oldukça basittir. Kurulum 'user' olarak kullanıcının kendi alanında oluşturulacak bir dizine yapılmalıdır. Aşağıda anlatılanlar adım adım yapıldığında sorunsuz olarak kullanım gerçekleşir.

Programın çalışması için kurulacak sistemde aşağıdaki RPM paketlerinin kurulu olması gereklidir.

   glibc-2.2.4
   XFree86-libs-4.2.0
   libstdc++2.10
   libjpeg62

Bu paketler Mandrake Linux 9.1'de standart olarak sisteme kurulmaktadır. Eğer sisteminizde kurulu değilse öncelikle bunları kurmalısınız.

Programın kurulacağı dizin kullanıcının 'home' alanında oluşturulur. icpins.tar.gz ve icpins-bin.tar.gz dosyaları buraya kopyalanır ve bu dizine açılır. Bunun devamı konsoldan yapılacaktır. Konsolda programın dizinine gelinir. Burada setupicpins scripti çalıştırılır. Bu işlem sonunda programın çalıştırılacağı icp adlı script oluşturulur.

İlk iki adımı grafik ortamdan kolayca halledebiliriz. Konsol işlemleri için örnek olarak şunları yapabiliriz. Oluşturulan ve dosyaların açıldığı dizini /home/user_name/icpins olarak kabul edersek;

   cd /home/user_name/icpins
   sh setupicpins

icpins.tar.gz - icpins program dosyaları.

icpins-bin.tar.gz - Kylix3 Shared Library (.so) dosyaları.

icpins.tar.gz dosyasında icpins programı için gerekli dosyalar bulunmaktadır. icpins-bin.tar.gz dosyasında ise Kylix3 programlarının kullandığı .so library dosyaları yer almaktadır. Bu dosyayı bir kere indirip kurmanız yeterlidir. (Aksi belirtilmedikçe) Sisteminde Kylix3 yüklü olanlar ise bunu kullanmadan Kylix Programlarının Çalıştırılması ile ilgili konuda anlatıldığı şekilde icpins programını çalıştırabilirler.

Burada yer alanlar GPL - General Public Licence uyarınca yayınlanmaktadır. Verilenlerin kullanımında bu durum gözönünde bulundurulmalıdır. GPL lisansı özet olarak, lisans sahibinin adı belirtilerek ve hakları gözönünde bulundurularak her tür kullanımının serbest olduğu lisans türüdür.

Copyright © Mikrosis Elektronik 2002 - info@elektronist.com