Mandrake 9.1 ve 'root'
Önceki Grafik konsolda 'root' Sonraki

Mandrake 9.1'de 'root' olmak - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Grafik Konsolda 'root'

Mandrake Linux'ta herhangi bir kullanıcı olarak grafik ortamda sistemde iken 'root' olarak işlem yapmanın en kolay ve konforlu yollarından biri de 'Uçbirim (Üst Kullanıcı Kipi)'ni kullanmaktır. Bu grafik ortamda çalışan ve 'root' olarak açılan bir konsol-terminal'dir. Bu şekilde grafik ortandan çıkmadan hem konsolu kullanmış hem de 'root' olmuş oluruz.

KMenü -> Terminaller -> Uçbirim (Üst Kullanıcı Kipi)(Terminal Program) seçeneği ile 'root' terminalini açarız.

Burada kullanıcı ismi sorulmaz, yalnızca 'root' parolası girilmesi beklenir. Gerekli parolayı girdiğinizde 'root' olarak her türlü işlemi yapabilirsiniz. Text konsollarda olduğu gibi burada da parola girilirken basılan tuşların yerine hiçbir şey görüntülenmez. Dikkatli olmak gerekir.

Çıkmak için

  exit

yazıp enter'e basmanız yeterli olacaktır.


Önceki Ön sayfa Sonraki
Grafik Ortamda 'root' Mandrake 9.1 ve 'root' 'root' haklarıyla program çalıştırmak.

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com