Mandrake 9.1 ve 'root'
Önceki Grafik Ortamda 'root' Sonraki

Mandrake 9.1'de 'root' olmak - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Grafik Ortamda 'root'

Mandrake kullanıcıları 9.1 versiyonuna kadar biraz daha değişik bir pencere ile karşılaşmaktaydılar. Bu pencerede kullanıcıların adları ve kendileri için seçtikleri küçük resimler ve yan tarafta boş isim ve parola satırları yer almaktaydı. Burada ister doğrudan kendi kullanıcı adımızı ve parolamızı yazar istersek ilgili resme tıklar ve parolayı yazardık. Sisteme grafik ortamda 'root' olarak girmek için de burada kullanıcı adı yerine 'root' yazar ve root parolasını girerek sistemi root olarak kullanabilirdik.

Mandrake 9.1'de ise karşımıza farklı bir giriş ekranı çıkmakta. Burada ne 'root' yer almakta ne de kullanıcı ismi girebileceğimiz bir satır bulunmakta. Sisteme grafik ortamda 'root' olarak girmek isteyenler bu durumda bunu yapamamaktalar. Peki grafik ortamın konforunda ama 'root' olarak işlem yapmak isteyenler ne yapacaklar?

Linux'ta bu açılış ekranı 'display manager' tarafından oluşturulmaktadır. Mandrake Linux'ta kdm (KDE Display Manager), gdm (Gnome Display Manager) ve xdm (X Display Manager) kullanılabilir. Mandrake 9.1 ile birlikte mdkkdm sisteme eklenmiş ve varsayılan olarak kurulmaktadır. İşte başta kullanıcı ismi satırı olmayan display manager bu mdkkdm'dir.

Mandrake 9.1'de display manager'i Mandrake Denetim Masası'ndan değiştirebiliriz. KMenü -> Yapılandırma -> Mandrake Denetim Masası ile programı çalıştırırız. 'root' parolasını sorar. Onu girdikten sonra program çalışır.

Burada 'donanım' bölümünü seçeriz. Yeni açılan pencerede bir trafik lambası ile temsil edilen 'display manager chooser'i seçeriz.

Yeni pencerede seçebileceğimiz display manager'ler yer alır. Yeni seçimimiz hemen devreye girecektir. Sisteme yeniden girişimizde seçtiğimiz kullanılır. Eğer eski şekliyle kullanmak istiyorsak mdkkdm yerine kdm'yi seçmeliyiz.

Bu işlem sonucunda istediğimiz kalıcı olarak geçerli olacaktır. Eğer yine mdkkdm'ye geçersek eskisini kullanabiliriz. Ancak bu değişikliği yapmadan da 'root' olarak grafik ortamda kullanım mümkündür. Grafik ortam Linux'ta X ortamı olarak bilinir. Linux çalışan bir bilgisayarda bu ortam yalnızca bir kullanıcı tarafından kullanılabilir. Başka bir kullanıcının bu ortamı kullanabilmesi için öncelikle X'i kullanmakta olan kullanıcının X'i kapatarak sistemden çıkması gerekir. Veya bunu 'root' zorla yaptırır. Önce bir konsol 'root' yetkileri ile açılır. Burada

  init 3

yazılarak sistem 3. çalışma seviyesine (runlevel 3) getirilir. Bu seviyede X ortamı çalışmaz. Çalışıyorsa kapatılır. X ortamının çalıştığı çalışma seviyesi 5. çalışma seviyesidir. Şu durumda sistemde grafik ortam olmaksızın 'root' olarak bulunmaktayız. Sistemi grafik ortama geçirebilmek için

  startx

komutunu gireriz. Bir süre sonra grafik ortamda ve 'root' olarak bulunmakta oluruz.


Önceki Ön sayfa Sonraki
Konsolda 'root' Mandrake 9.1 ve 'root' Grafik Konsolda 'root'

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com