xawtv
Linux'ta TV İzlemek


xawtv - 050528
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

xawtv

Linux'ta tv kartınızı tanıttıktan sonra TV izlemek için kullanabileceğiniz program seçenekleri arasında xawtv özellikleri açısından en başta gelenlerden biri. Mandriva LE2005 ile gelen xawtv paketi varsayılan olarak kurulmasa da, Mandriva/Mandrake'nin kolay kurulum sistemi urpmi ile varsa kurulum CD'lerinizden veya ayarlayacağınız Mandriva/Mandrake program kaynaklarından kolaylıkla kurulabilir.

TV kartlarında bulunan tunerler genellikle yüksek sinyal gücü gerektiren pek hassas olmayan türden oluyor. Bu nedenle iyi bir anten sisteminiz olması gerekiyor. En iyi sonucu elde edebilmek için yalnızca tv kartınız için kullanacağınız iyi kaliteli bir anten sistemi kurmanız önerilir.

Program ilk defa çalıştırıldığında, yukardaki resimde görüldüğü gibi bazı ayarlar girmeniz gerekir. Türkiye'de yayın sistemi PAL'dir ve kanal düzenlemesini belirleyen bölge seçeneği için de Batı Avrupa seçilmelidir. Programın sistemde bulunan bütün kullanıcılar tarafından kullanılabilmesi için Nobody seçeneği gerekir. Daha sonra kanal taraması yapabilir. Bırakın yapsın... Daha sonra değiştirmek elinizde.

Program penceresine sağ tıkladığınızda açılan menüden çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz. Burada ayarlar istediğiniz şekilde değilse öncelikle gerekli şekle getirmelisiniz.

Channel Editor seçeneği ile kanalları ekleyip çıkaracağınız ve özelliklerini değiştireceğiniz diyalog penceresi açılır. Channel ID yerine kanalın ismini girmek için fare imlecinin Channel ID editör alanının üzerinde olması gerekir. Değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın. Otomatik tarama sırasında bulunmamış kanalları da ayarlayabilirsiniz. Bunlar genellikle sinyal seviyeleri otomatik algılama için yeterli olmayan kanallardır. Yukarı ok ve aşağı ok tuşlarını kullanarak kanal değişikliği yapabilirsiniz. İstediğiniz kanala gelindiğinde adını girip Add/Ekle tuşu ile ekleyip kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Gerekli kanallar kaydedildikten sonra program penceresi üzerine sol tıkladığınızda istediğiniz kanalı (kayıtlı) seçebileceğiniz bir liste çıkar ve buradan kolaylıkla seçimi yapabilirsiniz.

 


Elektronist - Linux
Linux'ta TV İzlemek - xawtv


Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com