TuxCam
Linux'ta Web Kamera


TuxCam - 050711
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

TuxCam - Linux'ta Web Kamera

Bilseydim bu kadar kolay olacağını... Aslında bu hem doğru, hem de yanlış. Web kameraların Linux'ta kullanımı oldukça aşama kaydetti ama yeni bir web kamera alırken mutlaka araştırmak ve Linux desteğinin olup olmadığını öğrenmek gerekir. Bazen hiç olmadık bir şekilde uygun bir kamera bulunabilir. Bir büyük markette Tux benzeri bir kamera gördüğümde kendi kendime 'acaba Linux'ta çalışır mı?' diye sormadan edemedim. Ancak fiyatı 20 YTL gibi çok uygun bir seviyede olduğu için en kötü durumda süs olarak kullanırım diyerek aldım.

İyi de yapmışım. Kamerayı usb ile takıp lsusb ile özelliklerine baktığımda, usb ID'sinin Flexcam 100 adlı kamera ile aynı olduğunu gördüm. Bu kamera spca651 entegresini kullanıyordu ve sürücüsü de hem bulunuyor hem de hızla geliştiriliyordu.

Sürücüyü http://mxhaard.free.fr/download.html sayfasından bulabiliyoruz. Sürücünün kurulması için kernel-source paketinin yüklü olması gerekiyor. Sürücüyü uygun bir dizine açıp, bu dizinde iken konsolda önce make ile derleyip sonra da root olup make install ile yerine yerleştirip gerekli ayarlamaların yapılmasını sağlıyoruz.

Kameranın çalışmasını görmek için gnomemeeting gibi bir programa ihtiyaç var. Mandriva LE2005'te sınırlı bir kurulum seçmemiş iseniz bu zaten kurulmuş oluyor. Ayrıca Mandriva'nın standart kerneli videodev modülünü kullanacak şekilde yapılandırılmış olduğundan ek bir işleme ihtiyacınız olmuyor. Kamera takıldığında masaüstünüzde gnamemeeting için bir ikon beliriyor.

Sürücüyü kurduktan sonra kamerayı ilk defa taktığınızda eğer gnomemeeting daha önce çalıştırılmamış ise yapılandırma yardımcısı devreye giriyor ve birkaç soruyu cevapladıktan sonra çalışmaya başlıyor.

Eğer sisteminizde bir tv kartı bulunuyorsa kaynak olarak kameranızı seçmeniz yeterli olacaktır. Gnomemeeting açıldığında önce statik bir resim gösterir. Kameranızdan gelen görüntüyü seçmek için sol yandaki ilgili tuşa tıklamanız gerekir. Artık çalışabilirsiniz.

Kameranın 100K pixellik olduğu gözönüne alınmalı. Yani çözünürlüğü oldukça düşük. 350K pixellik bir tipi daha var ve 30 YTL. (Ben aldıktan sonra çıktığı için deneyemedim.) Gnomemeeting ile iki farklı çözünürlükte kullanabiliyorsunuz. Ayarı değiştirmek için Düzenle - Tercihler menüsünden Aygıtlar - Video Aygıtları sayfasından Boyut'u küçük olarak bıraktığınızda 176x144, büyük olarak ayarladığınızda 352x288 boyutunda görüntü elde edebiliyorsunuz.

Gnomemeeting çalıştığında sistem tepsisine de yerleşir. Kameranızı ayırmadan önce gnomemeeting programını sistem tepsisinden de kapatmalısınız.


Elektronist - Linux
TuxCam - Linux'ta Web Camera


Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com