Linux'ta ses formatları dönüşümü
grip - Linux'ta ogg, mp3 oluşturmak.


grip - Linux'ta ogg, mp3 oluşturmak - 040512
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

grip - Linux'ta ogg, mp3 oluşturmak

Grip adı dilimizde garip olsa da çok işimize yarayan bir program. Özellikle ses CD'lerinden mp3 veya onun açık kaynak kodunda daha iyi özelliklerle karşılığı ogg dosyaları oluşturmada kullanılıyor. Kullanımı çok kolay ve yararlı bir program.

Mp3 veya ogg yapmak istediğiniz CD'yi taktıktan sonra otomatik olarak cd içeriğini okuyor. Eğer önceden girilmişse kendi veritabanından müzik parçaları ile ilgili gerekli bilgileri gösteriyor. Eğer kullanılan cd tanımadığı bir cd ise isteyen kendisi elle bilgileri giriyor isteyen de internetten gerekli bilgileri alabiliyor.

Alttaki menü tuşlarında kalem simgesine tıkladığınızda track editör yani parça isimlerini girebileceğiniz yer açılıyor. Burada parça isimlerinden başka, sanatçının ve albümün isimleri ile müzik türü de girilebiliyor.

Gerekli bilgiler girildikten sonra dönüştürmek istediğiniz parçaları garip bir şekilde sağ fare tuşu ile işaretliyorsunuz. Bu aşama genellikle unutuluyor. Son sürümde böyle bir durumla karşılaştığında grip size seçim yapmadığınızı ve bütün cd içeriğini kullanmak isteyip istemediğinizi soruyor.

Dönüşüm işlemi Rip sayfasından yapılıyor. En kolayı Rip+Encode seçeneğini kullanarak bir taraftan parçalar cd'den alınırken diğer taraftan işlemci ve sisteminizin gücüne göre kodlama işlemi yapılabiliyor. Oluşturulan dosyalar kullanıcının dizininde, eğer yoksa oluşturulan mp3 adlı dizinde ve sanatçı isimlerine göre oluşturulan dizinlere yerleştiriliyor.

Grip kurulumdan sonra varsayılan olarak ogg-vorbis formatında mp3 benzeri dosyalar oluşturuyor. Bunlar bir Linux sisteminde rahatlıkla kullanılabiliyor iken Windows kullanıcıları veya mp3 çalarlarda kullanmak için mp3 formatında dosyalar oluşturmak gerekiyor.

Ayarlar config-encode-encoder sayfasından yapılıyor. Varsayılan kodlayıcı oggenc bu kurulum sırasında sisteme yüklenmiş oluyor. Mp3 ücretli-kapalı lisanslı bir format. Bu nedenle dağıtımlarda bunun kodlayıcısı bulunamıyor. Bunun yerine PLF (Penguin Liberation Front) kaynaklarından lame kodlayıcısını indirip kullanabilirsiniz. Lame isminin açılımı Lame Ain't an Mp3 Encoder. Kullanabileceğiniz adreslerden biri http://www.mandrakeusers.com. Buradan sürümünüze uygun lame paketini indirip sisteminize kurduktan sonra yukarda görülen ayarları aşağıdaki gibi değiştirdiğinizde mp3 dosyaları elde etmiş olacaksınız. Şu andaki adı ile lame-3.96-1plf.i586.rpm dosyası kullanılacak.

Encoder seçicisinden oggenc yerine lame seçtiğinizde ilk iki satır otomatik olarak değişiyor. Yalnızca son satırda ogg yerine mp3 yazmanız gerekiyor.


Elektronist - Linux
gimp - Linux'ta ogg, mp3 oluşturmak.


Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com