Yazıcı Kurulumu ve Paylaşımı
Mandrake Linux 10.0 OE


Yazıcı Kurulumu ve Paylaşımı - 041107
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Yazıcı Kurulumu ve Paylaşımı

Linux bilgisayarları için ağda yazıcı paylaşımı ayarlanması ve kullanımı son derece basit bir işlemdir. Mandrake Linux gibi modern bir dağıtımda ise bu çocuk oyuncağı.

Mandrake Linux'ta sisteme bir yazıcı tanıtıldığında CUPS (Common Unix Printing System) kurulur ve bir ağ sistemi olan bu sistem ile yazıcınız yalnızca sizin için değil size ağ ile bağlanan herhangi bir bilgisayar için de hazır halde olur.

Eğer bilgisayarınıza Mandrake Linux kurarken kullanacağınız yazıcı veya yazıcılar bağlı ise zaten kurulmuş ve yapılandırılmış olacaklardır. Kurulumda yazıcı kullanmadı iseniz veya daha sonra başka bir yazıcı eklemek isterseniz Mandrakelinux Denetim Merkezi hizmetinizdedir.

Eğer daha önce ağ sisteminizi yapılandırmadınız ise Mandrakelinux Denetim Merkezi'ni açıp, root parolasını girdikten sonra Ağ & Internet sayfasına geliriz.

Burada isteğinize göre DHCP veya sabit IP adresini seçerek ethernet kartınızı ayarlamalısınız. Bundan sonra anlatılacaklarda ağ sisteminizin çalışır durumda olduğu varsayılacaktır. Bunun için paylaşılacak yazıcının bulunduğu bilgisayar ile paylaşılacak yazıcıyı kullanacak bilgisayar arasında ping işleminin çalışması yeterlidir.

Bir bilgisayar kendine doğrudan bağlı yazıcıları kullanırken ağdaki paylaşılan diğer yazıcıları da kullanabilir. Bu nedenle bağlı yazıcı ile paylaşılan yazıcıların kurulumu iç içe geçmiş durumdadır. Burada anlatılacaklar her iki kullanım için de benzer adımları içermektedir.

Yeni bir yazıcıyı kurmak için Mandrakelinux Denetim Merkezi'nde Donanım -> Donanım yolu ile açılan sayfada Yazıcılar ikonunu tıkladığımızda sistem bağlı bulunan yazıcıları test etmeye ve yenilerini aramaya başlar ve sonucu bildirir. Eğer bilgisayara bağlı bir yazıcı bulunuyorsa bu belirtilirken aksi durumda ağa bağlı veya ağda paylaşılan yazıcılar için gerekli paketlerin yüklenmesinin istenip istenmediği sorulur.

Devam edildiğinde sizden CUPS ve gerekli yazılımı yüklemek için CD isteyecektir. Gerekli paketler yüklendikten sonra Yazıcı Yönetim sayfası açılır ve bulunan yazıcı(lar) listelenir. Eğer yazıcınızı tek bir bilgisayarda kullanacaksanız yapılacaklar burada bitiyor.

Şimdilik bilgisayara doğrudan bağlı olan yazıcı veya yazıcılar görüntülenecektir. Yazıcımızı paylaştırmak için Eylemler -> CUPS'u Yapılandır menüsü ile CUPS ile yazıcının paylaşım ayarını yapacağız. Sonuçta yazıcının paylaştırılacağı ağ kartı tanımlanacaktır. Bu işlem hem kendisindeki yazıcıları paylaştıracak bilgisayarda hem de paylaşılan yazıcıları kullanacak bilgisayarda aynı şekilde yapılacaktır.

Printer Sharing on Hosts Networks butonu ile açılan pencerede Makina Ağ Ekle seçeneği ile açılan pencereden eth0 (ağ için kullandığımız kartın eth0 olduğu varsayarsak) seçilir.

Üzerindeki yazıcı paylaştırılan bilgisayarda işlem burada sona eriyor. Paylaşılan yazıcıyı kullanacak bilgisayarda ise yazıcılar bölümünde Yeni Yazıcı Ekle butonu ile ağdaki yazıcıların tanınıp eklenmesi sağlanır.

İşlem sonucunda bulunan yazıcılar listelenir. (Bazı durumda yazıcı listelenmeyebilir hatta hazıcı bulunamadı mesajı alabilirsiniz. Ancak yeniden yazıcı ayar işlemini başlattığınızda yazıcının bulunduğu görülür.)

Artık hem paylaşan hem de paylaşılan bilgisayarda yazıcı kullanıma hazırdır.


Elektronist - Linux
Yazıcı Kurulumu ve Paylaşımı


Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com