Linux'ta Bluetooth
Dosya Transferi


Bluetooth ile dosya transferi - 050623
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Bluetooth ile dosya transferi

Linux'ta Bluetooth ile dosya transferi sorunsuz olarak yapılabiliyor. Bluetooth ile ilgili paketlerin kurulumu sisteminizin bluetooth ile çalışması için yeterli. USB'den bağlı dahili veya harici bluetooth cihazları kullanılabiliyor. Mandriva LE2005 ile bluetooth servisi kurulumda yükleniyor. Ancak kdebluetooth ve bluez ve ilgili paketlerini yüklemeniz gerekiyor. Kdebluetooth kurulduğunda çalışması için kbluetoothd servisinin çalışıyor olması gerekiyor. En kötü durumda sisteminizi yeniden başlattığnızda çalışıyor olacaktır. Ayrıca sistemin açılışında pin helper ile ilgili kdebluetooth pin'ini kullanmak isterseniz yerini belirten bir mesaj da görüntüleniyor. İsterseniz dediğini yapabilirsiniz. Eğer sistem tepsisinde bluetooth işareti yoksa Sistem - Yapılandırma - Donanım - Bluetooth Servisleri çalıştırılarak servis aktif hale getirilebilir.

Servis aktif ise bluetooth cihazını taktığınızda veya dahili bir cihaz kullanıyorsanz cihazı açtığınızda sistem tepsisindeki bluetooth işaretinin yanında küçük bir kutuda cihazın takıldığını belirten mesaj görüntülenir.

Benzeri mesaj cihaz çıkarıldığını belirtmek için de kullanılır.

Bluetooth ile dosya göndermek için alıcı ve verici cihazların kapsama alanı içinde olmaları gerekir. Dosya göndermek için konquerorda dosya üzerine sağ tıklayıp Eylemler - Mavidiş ile gönder seçeneğini kullandığınızda veya KMenü - Daha Fazla Uygulama - İletişim - kbtobexclient yolu ile obex dosya göndericisini çalıştırırız.

Program açıldığında çevrede bulunan bluetooth cihazlarını tarar ve sol alttaki bölümde bulunanlar listelenir. O anda aktif olanların ikonu mavi olarak görülür. (Yukardaki resim Mandrake 10.0 ile alınmıştır.) Gönderilecek dosya(lar) sağ alt pencerede bulunur. Buraya üst penceredeki dosya yöneticisinden veya herhangi bir yerden sürükle-bırak ile dosya ekleyebiliriz. Sağ pencereden göndermek istediğimiz cihazı seçip sol pencerenin altındaki Send butonuna tıkladığımızda ilgili cihaza dosya gönderme isteği gider. Karşı cihaz bir başka bilgisayar veya bluetooth destekli cep telefonu olabilir. İstek karşı cihazda bir uyarı ile belirtilir ve kabul edip etmemesi beklenir. Sistem tepsisinin yanında da küçük bir mesaj ile bağlantı yapan cihaz belirtilir.

Dosya transferi kabul edildiğinde transfer başlar. Transfer gönderen ve alan cihazlarda izlenebilir.

Transfer bittiğinde alıcı bilgisayar ise alma penceresindeki dosya(lar) istenilen yere kopyalanmalıdırlar.

Bir cihaz ile bağlantı kurulduğunda bağlantı durumu ile ilgili bilgiyi, sistem tepsisindeki ikona sağ tıklayarak alabiliriz.

Bu yazı iki dizüstü bilgisayar ve bunlara bağlı usb bluetooth cihazları kullanılarak hazırlanmıştır. Bilgisayarlar: Compaq Armada E500 / Mandrake 10.0 OE, HP-Compaq nx9105 / Mandriva LE2005. Bluetooth cihazları BlueTake, Class1-100m, Epox, Class1-300m

Elektronist - Linux
Linux'ta Bluetooth ile Dosya Transferi


Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com