Mandrake 9.1 ve 'root'
'root' Sonraki

Mandrake 9.1'de 'root' olmak - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Mandrake 9.1'de 'root' olmak.

Linux'ta 'root' en önemli kişidir. Sistem üzerinde her türlü hakka sahiptir. Her şeyi yapabilir. Sistemde en üstteki yöneticidir.

Peki nedir bu 'kişi', 'haklar' ? Linux çok tanınan diğer işletim sistemlerinin aksine çok kullanıcılı bir sistemdir. Bunun sonucu olarak aynı yerde yaşayanlara bir şekilde sınırlar belirtilmelidir. Linux'ta herşeyin bir sahibi ve üzerinde hakkı olan kullanıcıları vardır. İşte bunlardan herşeye sahip olabilen ve herşeyi kullanma hakkı bulunan kişi özel bir isimle 'root' olarak adlandırılır. Bu en özel kullanıcıdır.

Linux sistemi açıldığında onu kullanmak için çeşitli kullanıcılar sisteme giriş yaparlar. Linux'u bilgisayarına kuranlar aslında eskiden gelen alışkanlıkları ile de bütün sistemin kendine ait olduğunu sanırlar. Ancak bazı işlemleri yapmaya çalıştıklarında asıl yetkilinin 'root' olduğunu öğrenirler. Linux'un açılışında, açılış ile ilgili satırlarca mesajdan sonra login - kullanıcı girişi ekranı karşımıza çıkar. Eğer kayıtlı bir kullanıcı isek bizim de kullanıcı adımız burada yer alır. Bunu seçersek ve parolayı doğru girersek sisteme kendi hesabımız ile girer ve kullanmaya başlarız.

UYARI!... Linux'ta 'root' herşeyi yapabilir bu nedenle 'root' olarak sistemi kullanmak ancak gerektiği zaman ve ne yaptığınızı bildiğiniz durumda 'güvenli'dir. Eğer hata yaparsanız sistemi bir daha kullanılamaz hale bile getirebilirsiniz. Linux sistemini kendi kullanıcı hesabınızla kullanmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Gerektiğinde 'root' hakları ile işlem yapmanız daha 'güvenli' olur. Ve asla 'root' hesabınızdan İnternet'e girmeyiniz.


Sonraki
Konsolda 'root'

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com