Linux'a Girişte Kendi Resminiz
Mandrake Linux, mdkkdm, kdm

Linux'a Girişte Kendi Resminiz - Eylül 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Linux'a Girişte Kendi Resminiz

Mandrake Linux'ta, giriş (login) ekranında kullanıcının isminin yanında küçük bir resim kullanılır. Bu resim display manager olarak mdkkdm veya kdm kullanıldığında vardır. Eğer autologin yani belirlenen bir kullanıcı için kullanıcı ismi ve parola sormadan giriş yapıyorsanız bu ekran görünmez.

Eğer kurulum sırasında varsayılan değerleri değiştirmediyseniz giriş ekranı için mdkkdm kullanılmakta. Display Manager'i değiştirmek için Mandrake Kontrol Merkezi (Masası) içinden Donanım sayfasından Display Manager Chooser aracı kullanılır. Bu resmi görebilmek için eğer gdm (Gnome Display Manager) veya xdm (X Display Manager) kullanıyorsanız, mdkkdm veya kdm'yi seçmelisiniz.

Eğer Autologin kullanıyorsanız bunu da Mandrake Kontrol Menkezi'nde, Önyükleme sayfasından DrakBoot aracı ile değiştirebilirsiniz. Bu aracın sayfasında

Evet, otomatik girişi bu özelliklerle istiyorum (Kullanıcı, masaüstü)

seçeneği yerine

Hayır, otomatik giriş istemiyorum.

seçeneğini işaretleyip işlemi tamamlarız.

Mandrake Linux giriş ekranında kullanıcı yanında görüntülenecek olan resimleri

/usr/share/mdk/faces

dizininde bulundurur. Mandrake Linux kurulumu sırasında, kullanıcılar sisteme tanıtılırken bu resimlerden default.png isimli olan görüntülenir. Resmin üzerine her tıkladığınızda resim sırasıyla değişerek seçim yapmamızı sağlar.

Bu resimler 52x52 pixel ve 24 bit özelliklerindedir. Aslında farklı boyutlarda da resim kullanılabiliyorsa da usulüne uyarak kendi resmimizi de bu şekle getirip kullanalım. İşe /usr/share/mdk/faces/default.png resmini kendi /home dizinimize uygun bir yere kopyalamakla başlayalım. Kameradan veya tarayıcıdan elektronik ortama aktaracağımız kendi resmimizin uygun bölümünü 40x40 pixel ve 72 dpi olacak şekilde, mesela gimp'te, işleyip küçültelim. Bunu da default.png içine yerleştirelim. Dosyayı istediğimiz bir isimde kaydedelim.

Elde ettiğimiz resmi kullanıcının resmi olarak iki şekilde kullanabiliriz. Usulüne uygun olarak resmi /usr/share/mdk/faces dizinine kopyalayarak veya olduğu yerde bırakarak. İlk seçenek için, KMenü -> Uygulamalar -> Dosya Araçları -> Dosya Yöneticisi (Üst Kullanıcı Modu) ile konqueror'u root haklarıyla açalım. Neden? Çünkü, yerleştireceğimiz yer 'root' hakları gerektiriyor. İşleyerek oluşturduğumuz resmimizi /usr/share/mdk/faces dizinine kopyalayalım.

Gelelim kullanıcının resmini seçmeye. KMenü -> Yapılandırma -> Diğer -> UserDrake ile Mandrake'nin kullanıcılarla ilgili aracını açalım. Resmini değiştireceğimiz kullanıcıyı sol tıklama ile seçip sağ tıklama ile açılan menüden 'Yüzü Değiştir'i seçtiğimizde mevcut resimler alt alta sıralanır. Biraz önce işleyip kopyaladığımız resmimiz de listede görülecektir. Seçimimizi yapıp UserDrake menüsünden 'Kaydet'ile sabitleyelim ve programdan çıkalım.

Artık giriş ekranında kendi resmimizi göreceğiz.

Resmi bulunduğu yerden kullanmak için ise, UserDrake'de 'Yüzü Değiştir' ile açılan listenin en altındaki 'Özel' girişini kullanarak açılan dosya seçicide resmimizin yerini belirtiriz.


Ön sayfa
Linux'a Girişte Kendi Resminiz

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. info@elektronist.com