Mandrake Linux 10 Community Edition
Kurulum


Mandrake Linux 10CE - 040504
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Mandrake Linux 10CE - Kurulum

Aslımda Mandrake Linux 10 CE (Community Edition) çıkalı uzun zaman oldu ama bize gelmesi her şeyde olduğu gibi biraz uzun zaman alıyor. PCExtra daha önceki Mandrake Linux sürümlerinde olduğu gibi Mdk10CE'yi de bir özel sayı ile verdi. Yanında normal olarak Mandrake Club üyelerine ISO'su verilen 4. CD ile birlikte. Bu yazıda Mdk10CE kurulumunu bulacaksınız.

CE ?

Bu sürüm ile ilk defa karşılaştığımız CE ne anlama geliyor? Mandrake Linux uzun zamandır kullandığı geliştirme sıralamasında bir değişiklik yaptı ve sıralamanın sonuna Official Edition adını verdikleri bir sürümü ekledi. Önceki sürümlerde final olarak adlandırılan sürüme de Community Edition dedi. Official Edition, CE çıktıktan önceki aşamalardan çok daha fazla kişinin kullanması ile ortaya çıkan hata ve eksiklerin giderilmesi sonucu oluşacak sürüm. Sonuçta uygulamaların ve sistemin en güncel şeklini isteyenler için CE, kaya sağlamlığında hataları giderilmiş şeklini isteyenler için OE sunulmuş oluyor. Paketlenerek satışa sunulacak olan sürüm Official Edition olacak.

Kurulum Öncesi Yapılması Gerekenler

Kurulum yapacağınız sisteminizin mevcut durumuna göre bazı hazırlıklar yapmak zorundasınız. Öncelikle her ne kadar günümüz kurulum işlemleri oldukça güvenli olsa da sizin için kaybetmeyi göze alamayacağınız ne kadar dosyanız varsa bunların kopyalarını almanız ve saklamanız gerekir. Bu işlem sistemlerinde yalnızca Linux kullananlar için de geçerlidir, yeni kuracağınız Linux eskisinden farklı bir yere kurulacak olsa bile. Karşılaşabileceğimiz durumları inceleyelim.

Sistemde tek başına veya Linux ile birlikte Windows kurulu ise hem Linux alanının hem de Windows alanındaki bilgilerinizi yedeklemelisiniz. Eğer Windows kurulu partisyonu küçülterek Linux kurulacaksa defrag programını çalıştırılarak dosyaların partisyonun ön tarafına alınmasını sağlamanız gerekir.

Windows kullanıcılarının özel olarak dikkat etmeleri gereken bir nokta da Virüs tarama programlarının varsa boot sektörü koruma özelliğinin kapatılması gereğidir. Eğer kapatmazsanız Linux kurulumu sırasında değişecek olan boot sektörünü eski haline getirmeye çalışabilir ve sonunda Windows dahil her şeyi yeniden kurmadan Linux kuramayacağınız ve kurulu Linux'a ulaşamayacağınız bir sistem elde edersiniz. Böyle bir durum Linux kurulumundan sonra oluştuğu için Linux bölümünde bulunan herşeyinizi kaybedersiniz.

Kurulum

Mandrake Linux kurulumu bilinen, en kolay işletim sistemi kurulumudur. Kurulum sırasında otomatik olarak en çok donanım tanıyan yine Mandrake Linux'tur. Bunun yanında her şeyini elle ayarlamak isteyen Linuxçulara da uzman kurulum kipi sunulmaktadır. Kurulum aşamasında 54 dili destekler ve buna Türkçe dahildir.

Bazı CD sürücülerden kaynaklandığı tahmin edilen bir nedenle Mandrake Linux 10CE kurulumunu başlatmak için ilk CD'den açılış yaparken CD'nin tanınmadığı durumlar bulunmaktadır. Bu durumda kuruluma 2.CD ile başlamak gerekmektedir. 2.CD ile açılışta text ekranında cdrom ile kurulum istenip istenmediği sorulmaktadır. Buna 'Ok' ile cevap verdikten sonra sistemde bulunan CD sürücüler listelenir. Yukarı ve aşağı yön tuşları ile istediğiniz CD sürücüyü seçtikten sonra sağ veya sol yön tuşları ile 'Ok' seçeneği bulunup, 1.CD adı seçilen sürücüye yerleştirilip devam edilir.

Kurulum başladığında ilk açılan pencere 'dil seçimi' içindir. Burada varsayılan olarak Amerikan İngilizcesi seçilidir. Türkçe Asia - Asya bölümünde yer almaktadır. Neden Asya diye düşünenler Türkçe'nin yalnızca Türkiye'de konuşulmadığını hatırlamalıdırlar. Asia seçeneğinin yanındaki küçük üçgene tıkladığınızda bu bölgenin dilleri açılır. Buradan Türkçe üzerine tıklayarak seçimi yaparız.
Üst bölümde birincil dili seçtikten sonra Advanced butonu ile açılan yeni bölümden ek olarak istediğimiz diğer dilleri de seçebiliriz. Seçtiğimiz diller için gerekli paketler de yüklenecektir. Her kullanıcı için ayrı ayrı dil seçimi yapılabileceği gibi bir kullanıcı istediği zaman istediği dili de seçebilir.
Dil seçme işleminin ardından kuruluma devam edebilmek için lisans sözleşmesinin kabul edilmesi gerekir.
Sistemin mevcut durumunda kurulu Linux bölümleri olup olmadığı incelendikten sonra size eğer varsa bu bölümler için güncelleme mi yoksa yeni kurulum mu yapmak istediğinizi sorar. Sistemde birden fazla Linux dağıtımı/sürümü bulunabilir. Güncellemenin iyi ve kötü yanları bulunmaktadır. İyi yanları sisteminizde kaynaktan kurulumu yapılmış olan veya / (root) patisyonunda bulunan yazılımların yeniden kurulması genellikle gerekmez. Ancak bunların yeni sistemde çalışma garantileri de yoktur. Kurulu olan paketlerin yenileri kurulur. Eğer yeni sistemde çalışamayacak olan paketler varsa bunlar kaldırılır. Ancak bu işlem oldukça karmaşık bir işlemdir ve hatalar olabilir. Ayrıca yeni kurulumdan daha uzun sürer. Mandrake 10 için güncellemeden çok yeni kurulum tavsiye edilir.
Kurulum tipi belirlendikten sonra kullanılacak klavye tipi seçilir. Mandrake Linux uzun zamandır Türkçe'nin gerçek klavyesi olan F klavyeyi kurulumun bu aşamasından itibaren desteklemektedir. Zaten daha önceki işlemler fare tıklaması ile yapılmaktadır.
Yeni pencerede güvenlik seviyesi seçilir. Bu seçim daha sonra da değiştirilebilir. İsterseniz güvenlik yöneticisinin e-mail'ini yazabilirsiniz. Seçimi standart olarak bırakıp devam edebilirsiniz.
Kurulum programı sistemde bulunan sabit diskleri inceleyerek size kurulumu yapacağınız yer için seçenekleri görüntüler. İlk seçenek olan Mevcut disk bölümleri kullanılsın seçeneğindeki bölümler mevcut Linux bölümleri olarak anlaşılmalıdır. Sisteminizde olmayan seçenekler görüntülenmeyeceği için yalnızca Windows'a ayrılmış partisyonları bulunanlarda bu seçenek olmayacaktır. Burada kurulu bulunan Mandrake 9.2 bölümü üzerine yeni kurulum yapacağımız için ilk seçeneği işaretleyip devam ediyoruz. (Disk bölümleme işlemi başka bir yazının konusu olacak)
Mevcut Linux bölümleri incelenip bağlama noktaları sorulur. Bunlar zaten belirlenmiştir eğer değişiklik istemiyorsak olduğu gibi bırakıp devam ederiz.
Burada formatlanacak disk bölümleri sorulmaktadır. Mandrake Linux kurulum programı bu açıdan eşsiz bir özelliğe sahiptir. Kurulumda biri / (root) diğeri /home olan iki partisyon tavsiye edilir ve otomatik olarak yapılması istenildiğinde bu şekilde ayarlama yapılır. Bu aşamada yalnızca / (root) partisyonunun formatlanmasını seçersek /home partisyonunda bulunan bütün kullanıcı ayar ve bilgileri değişmeden kalacaktır. Sistem kurulup açıldığında ise bu ayar dosya ve dizinleri kullanılarak eski sisteminizin benzeri bir ortamda kullanıma devam edebileceksiniz.
Formatlanmasını istediğiniz bölüm veya bölümler bu aşamada formatlanacaktır. Bu işlemin Windows'takinden çok daha kısa olduğunu fark edebilirsiniz.
Formatlama işleminin ardından sisteme kurulacak paketler taranarak belirlenir. Bu biraz zaman alabilir.
Mandrake Linux kurulumda seçebileceğiniz program grupları için kullanıcılarına danışarak belli bir şema belirlemiştir. Burada görüntülenen bütün seçenekler işaretlendiğinde dağıtımın bütün paketleri değil bu önceden belirlenmiş paketler kurulmaktadır. Eğer gruplara dahil olmayan paketleri seçmek veya bazılarını yüklememek isterseniz Tek tek paket seçimi kutusunu işaretleyip istediniz seçimi yapabilirsiniz. Özel bir gerekçe yoksa bu aşamada gruplarla seçim yapmak yeterlidir. Nasıl olsa kurulumdan sonra istediğinizi rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Bu aşamada özel olarak dikkat edilmesi gereken bir nokta seçimlerin sol altında bulunan LSB kutusunun seçilmesi durumunda uyumluluk nedeniyle Kernel 2.6 yerine Kernel 2.4'ün kurulacağıdır. Bu nedenle bunu seçmemenizi öneririm. Eğer daha önce bunu seçerek kurulum yapmış olanlar varsa, Yazılım Kur'dan kernel 2.6 paketini kurarak yeni kerneli kullanabilirler.

Eğer yeriniz uygun ise sunucu ihtiyacı olmayan bir sistemde sunucularla ilgili olanların dışında bütün paketlerin (LSB hariç) seçilmesi en uygun seçim olacaktır.
Paketlerin kurulumu sisteme ve seçime göre 15 dakikadan 1.5 saata kadar sürebilir. Bu arada Mandrake Linux ile ilgili bazı yazıları okuyabilir veya Ayrıntılar butonu ile yüklenmekte olan paketlerin isim ve kısa bilgilerini izleyebilirsiniz. Ancak bunlar (şu an için) Türkçe değil.
Paketlerin yükleme işlemi bittikten sonra paketlerle ilgili ayarlar yapılır ve paket kurulumu tamamlanır.
Root, Linux işletim sisteminin en yetkili kullanıcısıdır. Herşeyi yapabilir. Sistem ile ilgili yapacağınız işlemlerde onun yetkisi gerekmektedir. Root yetkisi için de root parolasının bilinmesi gerekir. Bu sistemin en önemli parolasıdır. İstenirse root parolası olmadan da Linux kullanılır ama bu hiç tavsiye edilmez. Hatta Mandrake Linux kullanım sırasında grafik ortamda root girişini bile saklamıştır. Burada gireceğiniz şifre sizin hatırlayabileceğiniz ancak başkalarının kolay tahmin edemeyeceği bir şifre olmalı mümkünse hiçbir anlam ifade etmemeli ve rakam ve harflerin karışımından oluşmalıdır. Şifre yazarken yazılan karakterler yerine burada * (Yıldız) görüntülenir. Hata olmaması için şifre iki defa yazılır ve devam edilir.
Root'tan sonra sıradan kullanıcıların girişleri yapılır. Burada kullanıcı adında Türkçe karakterler kullanılmamasında yarar vardır. Daha sonra da değiştirebilirsiniz. Kullanıcının gerçek adı girildikten sonra sistem kullanıcı adı için ilk adının küçük harflerle yazılmış şekli ile size öneride bulunur. Yine her kullanıcı için seçilen parola iki defa girilir. Giriş yapacağınız bütün kullanıcılar bitmeden Sonraki butonuna basmayın. Bunun yerine Kullanıcıyı Kabul Et butonunu kullanın. Eğer daha önce kurulu bir Linux'unuz üzerine /home partisyonunu formatlamadan kurulum yapıyorsanız eski kullanıcı isimlerinin aynılarını girmelisiniz. Simge üzerine tıklayarak mevcut resimlerden birini seçebilirsiniz.
Mandrake Linux'u seçtiğiniz bir kullanıcı için parolasız da başlatabilirsiniz. Ama bu sistem güvenliğinizi büyük ölçüde derde sokabilir. Siz yokken herhangi birisi bilgisayarınızı kullanabilir. Bazı yerlerde herkesin kullanabileceği bir kullanıcı hesabı olarak işe yarayabilir. Normal olarak tavsiye edilmez.
Önyükleyici'nin hazırlandığını belirten bir sayfanın ardından önyükleyicinin nereye yerleştirileceğini soran pencere açılır. Mandrake Linux'ta önyükleyici varsayılan olara Lilo'dur (Linux Loader). Önyükleyicinin görevi bilgisayar açılırken sistemde bulunan farklı işletim sistemlerinden birini seçmenizi sağlamaktır. Bunun için en iyi seçim MBR'dır.
Sırada sisteminizin kurulum sonucu özeti vardır. Burada çeşitli başlıklar altında sisteminizin durumunu görebilir ve isterseniz yanlarında bulunan Yapılandır butonuna tıklayarak başka bir seçim yapabilirsiniz. Bu özellikle grafiksel arabirim yanında yapılandırılmamış ibaresi bulunan durumlarda kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir. Aksi halde sisteminiz grafik ortamda açılmaz ayarlamayı yine yapmaz zorunda kalırsınız. Dikkat edilirse fare için hiçbir işlem yapılmadı. Sistemde bulunan USB fare otomatik olarak kurulumun başından beri kullanılıyor.
Sistemde bu kurulum sırasında 15" Hyundai ekran vardı. Mandrake bu monitörü sıradan bir monitör olarak algıladı ve 800x600 çözünürlüğü uygun gördü. Yine aynı sistem Hyundai V770 monitörü tanımış ve 1024x768 çözünürlüğü seçmişti. Çözünürlüğü yine 1024x768 yapabilmek için Yapılandır'a tıklıyoruz.
Monitörün Özel olarak belirtildiğini görüyoruz ve 'Çözünürlük' yanındaki 800x600 24 bpp üzerine tıklıyor ve ayar sayfasını açıyoruz.
Çözünürlüğü 1024x768 yaparak tamam ile devam ediyoruz. Önceki sayfaya geldiğimizde Test ile durumu deniyoruz. Test'e basıldığında gökkuşağı renleri ile çizgili bir sayfa açılıyor. Bunu görüyorsak tamam ile devam ediyoruz. Eğer sorun varsa normal sonucu aldığımız ayarlarda bırakıyoruz.
Ağ ile ilgili seçimleri de bu aşamada yapabiliriz. Ancak bunu kurulumdan sonra da halledebileceğimiz için ayarlama yapmadan devam ediyoruz.
Artık kurulumun sonuna geldik. Bu sayfada Gelişmiş butonuna tıkladığımızda çıkan ilk seçenek bu kurulumda yapılan ayarların daha sonra aynen tekrarlanabilmesi için bir ayar seti disketi oluşturmak için. Yeniden Başla ile artık yepyeni Mandrake Linux'umuzun açılışını bekleyeceğiz. Güle güle kullanın!... Ama daha işiniz bitmedi!

Elektronist - Linux
Mandrake Linux 10CE - Kurulum ve Ayarlar


Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com