sane - kooka
Linux'ta Tarayıcılar


Linux'ta Tarayıcılar - 040611
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Linux'ta Tarayıcılar

Linux'ta USB tarayıcıların hemen hemen hepsi, daha eski olan paralel porttan bağlanan tarayıcıların da çoğu kullanılabilmektedir. Mandrake Linux'ta tarayıcı kurulumu son derece kolaydır. Mandrake Kontrol Merkezi'nden Tarayıcı seçildiğinde sistemde bulunan tarayıcılar algılanmakta ve eğer sisteminizde daha önce tarayıcı kurulumu yapılmamış ise gerekli paketleri kurmak üzere sizden Mandrake Kurulum CD'lerini isteyerek kurulumu tamamlamaktadır. Ayrıca Linux kurulumu sırasında tarayıcınız bağlı ve açık ise zaten daha kurulum aşamasında gerekli işlemler yapılmaktadır.

Mandrake Linux'ta multifunction denilen tarayıcı-yazıcı bir arada olan cihazların kurulumu tarayıcı olarak değil yazıcı olarak yapılmakta. Bu türe giren HP (OfficeJet, LaserJet 1100, DeskJet 450, vs.) veya Sony (IJP-V100, vs.) cihazlar için PrinterDrake kullanılmalıdır.

Tarayıcı kurulum yardımcısı yeni veya sistemde kayıtlı bulunan tarayıcıları algıladıktan sonra ek ayarlar yapma olanağı da sunar. Eğer sisteminizde bir ağ kartı ve bağlantısı bulunuyorsa bilgisayarınıza bağlı bulunan tarayıcıyı ağda paylaşabilirsiniz. Bunun için sadece bir kutucuğu işaretlemek yeterli olacaktır.

Tarayıcı programı olarak sane ve kooka kuruluyor. Her iki program da ilk çalıştırıldığında tarama işlemi için renkli modu değil siyah-beyaz modu seçmiş oluyor. Bu nedenle öncelikle Color seçimini yapmalısınız.

Yukardaki resimde Color seçimi yapıldıktan sonra Önizleme için tarama yapılmış sane programı görülüyor. Taramasını yaptığınız görüntüyü dosyaya kaydetmek istediğinizde uzantıya göre format belirleyebiliyorsunuz.

Mandrake Linux'ta sisteme tarayıcınızı bağladığınızda otomatik olarak masaüstünüze tarayıcınızı kullanabileceğiniz bir ikon yerleşiyor. Bu ikon ile Mdk9.1'e kadar sane çalışıyordu. Daha sonraki sürümlerde kooka çalışıyor. Ama siz bu ikonu kullanmak zorunda değilsiniz ve istediğiniz programı menüden çalıştırabilirsiniz

kooka programı da güzel bir tarayıcı programı. Açılışta tarayıcınızı buluyor ve size bildiriyor.

Yukarda belirttiğim şekilde ilk çalıştırmada Color seçeneğini ayarlamanız gerekiyor. Kooka'nın sane'den farkı arabiriminin tek bir pencere içinde toplanması.

Yine elde ettiğiniz görüntüleri kaydederken dosya eklentisi formatı belirliyor.

Her iki program da tarama işlemi sırasında renk, kontrast gibi ayarları yapmanıza ve elde edeceğiniz sonucun istediğiniz şekilde olmasına olanak sağlayacak ayarlara sahip. Ayrıca tarayıcınızın özelliklerine bağlı olarak çözünürlüğü de ayarlayabilirsiniz. Çözünürlüğü ayarlarken elde edilecek olan dosya boyutu bildiriliyor. Yüksek çözünürlük sisteminizin kaynaklarını tüketen bir canavar gibi çalışıyor. Bu nedenle amacınıza uygun çözünürlüğü seçmeniz gerekir.

Her iki tarayıcı programında da varsayılan olarak taradığınız nesnenin boyuna göre otomatik tarama alanı seçerek başlıyor. Yine de fare kullanarak istediğiniz alanı seçip tarama yapabilirsiniz. Eğer tümü değil de bir detayın taranması gerekiyor ve bu da yüksek çözünürlük istiyorsa, gerekli bölümün seçilerek taranması size en azından zaman kazandıracaktır.


Elektronist - Linux
Linux'ta Tarayıcılar


Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com