ksnapshot
Linux'ta Ekran Görüntüsü Almak


Linux'ta ekran görüntüsü almak - 040610
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Linux'ta Ekran Görüntüsü Almak

Kullanıcının ihtiyaçlarını birinci sırada tutan Linux için ekran görüntüsü almak da olması gerektiği gibi kolay bir iş. Bunun için KDE'nin ksnapshot programı iyi düşünülmüş bir araç. Kullanımı da neredeyse çocuk oyuncağı.

Mandrake Linux'ta ksnapshot, Çoklu Ortam -> Grafik Programları menüsü altından çalıştırılabiliyor. Program çalıştığında açılan penceredeki seçenekler kullanılarak, bütün bir ekranın görüntüsü, üzerine tıklanan pencerenin görüntüsü veya seçilen bir bölgenin görüntüsü kolaylıkla elde edilebiliyor.

Yukarda görülen Mandrake 9.1'deki ksnapshot ile aşağıdaki Mandrake 10'daki ksnapshot arasında küçük farklılıklar bulunuyor.

Yeni bir ekran görüntüsü için açık bir şekilde Yeni Ekran Görüntüsü düğmesi kullanılıyor. Bu düğmeye basıldığında ayarlanan seçeneklere göre sonuç elde ediliyor ve elde edilen görüntü küçük pencerede beliriyor. Bundan sonra görüntüyü Farklı Kaydet veya Ekran Görüntüsünü Kaydet düğmelerini kullanarak kaydedebiliyoruz veya Yazdır düğmesini kullanarak yazıcıdan çıktı alabiliyoruz. Kayıt sırasında ismini yazdığınız dosyanın uzantısı desteklenen bir formata ait ise görüntü otomatik olarak o formatta kaydediliyor. Linux için kayıpsız ve açık tipteki png formatı tercih edilmelidir.

Mandrake 9.1'deki ksnapshot'ta 'Sadece imlecin üzerinde olduğu pencerenin görüntüsünü yakala' seçeneği tek başına bulunurken, Mandrake 10 ile gelen KDE 3.2'nin ksnapshot'ında açılır menüden, 'Tam ekran', 'Simgenin Altındaki Pencere' ve 'Bölge' olarak görüntüsü alınacak hedefin seçimi yapılabiliyor. Bölge seçimi için sol fare tuşu ile tıklanıp sürüklenerek alan seçiliyor.

Gecikme seçeneği ile siz yeni bir görüntü için düğmeye tıkladıktan sonra menüleri veya menüler gibi başka bir işlem yapıldığında kaybolan görüntüleri almak için zaman veriliyor. Burada açılan menü ile birlikte programın da görünmesini istiyorsanız Bütün Ekran seçeneğini de kullanmanız gerekiyor. Elde edilen görüntüyü daha sonra Gimp ile düzenleyebilirsiniz.


Elektronist - Linux
Linux'ta Ekran Görüntüsü Almak


Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com