Linux'ta Mini Kamera
gSmartMini

Linux'ta Mini Kamera - gSmartMini - Eylül 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Linux'ta Mini Kamera - gSmartMini

Hızla gelişen Linux'ta kamera desteği, daha gelişme aşamasında olmasına rağmen epey yol almış durumda. Şu an için bile birçok kamera desteklenmekte. Bu desteklenen kameraların kullanımı ise neredeyse tak ve kullan kadar kolay. Bu yazıda Mustek firmasının en ucuz bireyi olan gSmartMini modelini ele alacağız. Bu kamera standart olarak 640x480 çözünürlükte görüntü kaydedebiliyor.

Mandrake Linux 9.1 kameralar için gtkam2 programını kullanıyor. Ayrıca kendi özelliği olan dinamik ikon sistemi ile kamera bilgisayara bağlandığında masa üstüne gtkam2 programını çalıştıracak olan ikonu yerleştiriyor. Kamera kapandığında da ikon gidiyor.

Kamera bilgisayara ilk defa takıldığında masaüstüne yerleşen ikon ile gtkam programını çalıştırıp çok kolay bir işlem ile kameramızı tanıtmamız gerekiyor.

Menüden Camera -> Add Camera seçeneği ile kamera ekleme penceresi açılır. Bu pencerede 'Detect' butonu ile kameramız otomatik olarak tanınır.

Sol bölümde 'Mustek gSmart mini' belirir. Bunun üzerine sol tıkladığımızda içinde daha önce çekmiş olduğumuz görüntüler varsa sağ bölümde belirirler.

Sonrası ise artık bunları dosyaya kaydetmeye gelir. File -> Save Photos -> All seçeneği ile mevcut görüntülerin kaydedilmesi için bir diyalog penceresi açılır. Nereye kaydedeceğimizi belirtip devam ederiz.

Eğer 'View Thumbnails' seçilmiş ise ön yükleme işlemi uzun sürebiliyor. Bunu seçmeyince küçük görüntüler olmuyor ama içindeki görüntülerin listesi daha çabuk okunuyor.

Kamera ismi üstüne sağ tıkladığımızda ise yeni bir menü açılıyor. Bu menüde kamera durumunun görüntülenmesi, kamera eklenmesi vs. gibi seçenekler mevcut.

Uyarı !...

gtkam2 programı geliştirme aşamasında ve yeni desteklenen kameralarda bazı özellikler çalışmayabiliyor. gSmartMini de bunlardan birisi. Bu kameranın bir çekim modunda kendi içinde interpolasyon ile aslında 640x480 olan görüntü boyutu 1024x768'e çıkarılıyor. Programın şu andaki versiyonu bunu desteklemiyor ve eğer böyle çekilmiş kareler varsa kamera kilitleniyor ve ancak pili bitince düzelebiliyor.


Ön Sayfa
Linux'ta Mini Kamera - gSmartMini

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com