Flash Animasyonlarını İzlemek
Mozilla ve Konqueror'da Flash Animasyonları

Flash Animasyonlarını İzlemek - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Mozilla ve Konqueror'da Flash Animasyonları

Flash animasyonları hazırlamak için Macromedia firmasının Linux versiyonu olmasa da -belki şimdilik- web sayfalarındaki flash animasyonlarını Mozilla veya Konqueror'da izleyebiliriz. Bunun için Macromedia'nın Linux için flash plugin'ini kurup ayarlamamız gerekiyor.

Önce www.macromedia.com'dan flash_linux.tar.gz dosyasını /home dizinimizde bu işler için kullandığımız bir yere indiririz. Konqueror'da üzerine sağ tıklar ve buraya aç deyip açarız. Bu işlem sonucunda bulunduğu dizinde flash_linux adlı bir dizin oluşturulup gerekli dosyalar buraya açılır.

KMenü -> Uygulamalar -> Dosya Araçları -> Dosya Yöneticisi (Üst Kullanıcı Modu) yolunu kullanır ve sorulan şifreyi girer 'root' olarak dosya yöneticisini açarız. Burada /usr/lib/mozilla-1.3/plugins klasörüne geçeriz. flash_linux dosyalarının bulunduğu dizini gösteren Konqueror penceresinden libflashplayer.so ve ShockwaveFlash.class adlı dosyaları tutup 'root' olarak açık olan klasöre sürükleyip bırakır ve oraya kopyalarız. Bunun sonunda 'root' olarak açılan dosya yöneticisini kapatabiliriz. Tabii bu işlemi isteyenler 'root' olarak girdikleri bir konsol aracılığı ile de yapabilir.

Şimdi sıra ayarlarda. Bir Konqueror penceresi açarız. Burada Ayarlar -> Konqueror'u Yapılandır saçeneği ile Konqueror Yapılandırma penceresini açarız. Pencerenin sağ tarafında en altta bulunan Plugins'e tıklayıp plugin'ler için ayar bölümüne geçeriz. Dizinleri Tara yazan yerin altında 'yeni'ye tıklayıp giriş yerine /usr/lib/mozilla-1.3/plugins yazıp Konqueror'a pluginlerin bulunduğu yeri bildirmiş oluruz.

'Yeni Eklentileri Tara' butonu ile flash eklentilerini de listeye ekleriz. Artık web sayfalarında flash animasyonlarını izleyebiliriz.


Mozilla ve Konqueror'da Flash Animasyonları

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com