Linux'ta PDF
Linux'ta PDF Oluşturmak Çok Kolay

Linux'ta PDF Oluşturmak - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Linux'ta PDF Oluşturmak Çok Kolay.

En çok kullanılan dosya paylaşma formatı olan PDF dosyalarının kullanımı ne kadar kolay ise, oluşturulmaları da o kadar problem oluyordu... Linux ve OpenOfficeOrg bir araya gelinceye kadar.

Acrobat gelişmiş ve güzel bir program olmasına rağmen fiyatının çok yüksek olması nedeniyle, hazırlamış olduğu kısa bir dökümanı veya çok gelişmiş özellikler gerektirmeyen dökümanlarını bu formata çevirmek isteyenler için uygun olmayan bir seçimdi. Bu nedenle bir PostScript yazıcıyı emüle eden programlar geliştirildi. Bunlardan bugüne kadar kullandıklarımın hepsi de birbirinden beterdi. Hemen hemen hepsi kısıtlamalara sahipti ve yine hemen hemen hepsinde de Türkçe karakterler sorunu bulunmaktaydı. Bazıları da oluşturulacak döküman ne işe yarayacaksa (!) üzerine banner koymaktaydı.

OpenOfficeOrg'nin Linux sürümü ile bütün bu dertler artık yok. Dökümanınızı oluşturuyorsunuz. Dosyanızı kaydediyorsunuz. Yazıcı olarak PDF dönüştürücüyü seçiyorsunuz ve dosyaya yazdırıyorsunuz. Hepsi bu.

oo-pdf.sxw dosyasını OpenOfficeOrg ile açtıktan sonra Dosya menüsünde Yazıcı Ayarları ile yazıcı seçimi yaptığımız pencereyi açıyoruz.

Burada PDF 1.4 Converter Screen seçimini yapıyoruz. Ayrıca baskı için PDF hazırlayan bir seçenek de bulunuyor. Yine Dosya menüsünden Yazdır'ı seçiyoruz ve karşımıza yazdırmak için bir pencere çıkıyor. Burada yer alan Dosyaya Yazdır kutucuğuna tıkladığımızda bize dosya adı ve yeri belirlememiz için bir diyalog açılıyor. Bunu belirledikten sonra dosya adı da pencerede görünür hale geliyor.

Tamam ile devam edince dökümanımız verdiğimiz isimle pdf dökümanı olarak beliriyor. oo-pdf-pdf


Linux'ta PDF Oluşturmak Çok Kolay

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com