Linux'ta Acrobat Reader
PDF Dökümanlarını Linux'ta Acrobat Reader İle Okumak Sonraki

Linux'ta Acrobat Reader - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Linux'ta Acrobat Reader

PDF dökümanları bütün platformlarda kullanılabilen döküman dosyalarıdır. Bilgi paylaşımında en güzel uygulamalardan biridir. Adobe firması tarafından geliştirilen bu format aslında Linux'ta başından beri kullanılabilen PostScript temelinde bir yapıdır. Hemen hemen her Linux dağıtımında PDF dosyalarını okumak için bir veya daha fazla program mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılan GhostScript programıdır. Ancak bu program ve diğerleri orijinal Acrobat Reader kadar kullanışlı değildir. Bazı Linux dağıtımlarında veya bazı Linux dağıtımlarının bazı paket tiplerinde Acrobat Reader de verilmektedir. Mandrake 9.1 Download Edition'da bu program olmasa da biz bunu kurabiliriz.

Acrobat Reader'i Adobe firmasının web sitesinden www.adobe.com/products/acrobat adresinden indirebiliriz. Burada Linux için olan .tar.gz uzantılı dosyayı seçip indirmemiz gerekir. İndirdiğimiz dosyayı kendi /home dizinimizde bu işler için ayırdığımız bir yere kaydederiz.


Sonraki
Kurulum

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com