RPM Oluşturmak
Yamalar Mandrake İçin RPM Oluşturmak Kaynaklar

RPM Oluşturmak - 050112
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Test ve Sonrası

RPM paketimizi oluşturduktan sonra sonucun doğruluğunu görmek için mümkün olduğu kadar araştırmamız ve RPM paketimizi gerekli testleri geçtikten sonra başkalarının kullanımına sunmamız gerekir. Bunun için önce en basitinden oluşturulan paketlerin isimlerinin ve oluşturuldukları yerlerin doğruluğunu görmeliyiz. (Sorunlu bir sonuç için .rpmrc dosyasını satır sonu cr-lf olacak şekilde kaydedip deneyebilirsiniz.)

Mandrake Linux oluşturduğunuz RPM paketlerini test etmek için rpmlint programını sunuyor. Bu program ile yeni oluşturduğunuz RPM paketlerinin analizi yapılarak, özellikle Mandrake Linux kurallarına da uygun olup olmadığı belirtiliyor.

[tanju@gezgin i586]$ rpmlint gerbv-1.0.0-1mdk.i586.rpm
W: gerbv invalid-packager Tanju TASCILAR <tanju@elektronist.com>
W: gerbv invalid-buildhost gezgin
W: gerbv no-version-in-last-changelog
E: gerbv no-signature

Burada uyarıları dikkate almazsak geriye son satır kalıyor: no-signature. RPM paketleri gpg imzaları içerebilir. Mandrake Linux'un resmi paketlerinde kendi imzası bulunur. Burada imza bizde olmadığı için böyle bir sonucu alıyoruz. Eğer oluşturduğunuz RPM paketini Mandrake Linux'a yollarsanız ve kabul edilirse en azından Contrib alanına konulabilir ve Mandrake Linux imzasına sahip olur. Urpm sistemi kullanılarak yapılan kurulumlarda bu imzalar incelenir ve kurduğunuz paketin güvenilirliği de sınanmış olur.

Rpmlint komutunu -i parametresi ile çalıştırdığımızda uyarı ve hata mesajları hakkında daha geniş bilgi ediniyoruz.

[tanju@gezgin i586]$ rpmlint -i gerbv-1.0.0-1mdk.i586.rpm
W: gerbv invalid-packager Tanju TASCILAR <tanju@elektronist.com>
The packager email must finish with @mandrakesoft.com or 
must be bugs@linux-mandrake.com.
Please change it and rebuild your package.

W: gerbv invalid-buildhost gezgin
W: gerbv no-version-in-last-changelog
The last changelog entry doesn't contain a version. Please insert 
the coherent version and rebuild your package.

E: gerbv no-signature
You have to include your pgp or gpg signature in your package.
For more information on signatures, please refer to www.gnupg.org.

Kullanıma hazır RPM paketinizi mümkünse paketin oluşturulduğu bilgisayardan başka bir bilgisayarda kurarak veya upgrade yaparak denemelisiniz. Bu kurulumda, kurulması gereken bütün dosyaların yerlerinin, kullanıcı gruplarının ve kullanıcı haklarının doğruluğu kontrol edilmeli. Eğer kurulum sırasında sistemde değişiklikler yapıldıysa bunların doğruluğu ve çalıştığı kontrol edilmeli. Tabii programın çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli. Bu işlem mümkün olduğu kadar farklı koşullarda ve bilgisayarda denenmeli. Denemelerde özellikle gerekli paketlerin bulunmadığı durumlar test edilmeli. Bu gibi durumlarda urpmi sayesinde Mandrake Linux gerekli paketleri kurdurmalıdır.

Oluşturduğunuz RPM paketi hakkında kurmadan bilgi edinebilmek için KPackage programını kullanıp grafik ortamda inceleme yapabileceğiniz gibi konsolda,

rpm -qlivp --changelog paketim.(src.)rpm

komutu ile de geniş bilgi edinebilirsiniz.

Yeterince tatminkar sonuç elde ettiğinizde RPM paketinizin Mandrake Linux paketlerine katılabilmesi için Mandrake Linux'a gönderilmesi gerekir. Bunun için yalnızca .src.rpm paketini ftp://ftp.linux-mandrake.com/incoming/ alanına yerleştirmeli ve lenny@mandrakesoft.com'a mail ile durumu bildirmelisiniz. Aynı e-mail'i Cooker listesine de göndermeniz işleminizi hızlandırabilir. Bu arada Mandrake Linux'un mail listelerine üye olmanız da iyi olur.

Linux uluslarüstü bir olaydır. Geliştirilmesinde her ulustan insanlar yer almaktadır. Hiçbir ulusa ait değildir, ait olması da mümkün değildir. Mandrake Linux 65'ten fazla dilde kullanılabilmektedir. Bu demektir ki en az 65 ulusun insanları Mandrake Linux'un geliştirilmesinde yer almaktadırlar. Türkçe desteği de ana dili Türkçe olanlar tarafından büyük özveri ile verilmektedir. Geliştirilme sırasında uluslararası bir dil olarak İngilizce temeldir. Bu nedenle de belirli bir seviyenin üzerine çıkmayı düşünenlerin mutlaka İngilizce bilmeleri gerekir.

Mandrake Linux paketleri gpg anahtarları ile imzalanır. Bu anahtarların eklenmesi normal olarak sizin .src.rpm olarak gönderdiğiniz paketi inceleyip uygun ise en azından contrib alanına belki de ana dağıtım paketleri arasına yerleştirecek olan Mandrake Linux geliştiricileri tarafından yapılmaktadır. Ancak eğer belirli bir seviyede olduğunuz düşünülürse geliştiriciler arasına katılıp bu işlemi hazırladığınız paketlere doğrudan siz de yerleştirebilirsiniz.

 


Yamalar Ön sayfa