Linux'ta Acrobat Reader
Önceki Acrobat Reader Ayarlar

Linux'ta Acrobat Reader - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Acrobat Reader Ayarlar

Kurulum tamamlanmış ve Acrobat Reader her ne kadar çalışmış olsa da, bu durum çok kullanışsızdır. Normal olarak PDF dosyalarını dosyanın üzerine tıklayarak açarız. Böyle bir kullanım için küçük birkaç ayar yapmamız gerekiyor.

Acrobat Reader ilk çalıştığında oluşturduğu KMenü girişi bazan garip davranır. Özellikle başka bir program yüklediğimizde kaybolabilir. Dosyaların belli bir programla açılmalarını sağlamak için menü sisteminde açacak olan programın kaydı olması gerekmekte. Bunun için Mandrake'nin menü editörünü kullanırız. Menü editörü menudrake KMenü -> Yapılandırma -> Diğer -> Menudrake ile çalıştırılır.

Acrobat Reader için diğer PDF okuyucularının yer aldığı Basım-Yayın başlığı altında bir yer kullanabiliriz. Bunun için Basım-Yayın girdisine gelip üzerine tıklar ve seçili hale getiririz. Bu durumda iken büyük bir artı işareti ile belirtilen 'girdi ekle' butonuna tıklar yeni bir girdi için yer açarız. Açılan yere başlık olarak Acrobat Reader, komut olarak /usr/local/Acrobat5/bin/acroread olarak komutu gireriz. İkon üzerine tıkladığımızda kullanabileceğimiz ikonlar arasından istediğimiz ikonu seçeriz. Disket ile gösterilen 'kaydet' tuşu ile yeni menümüzü kaydederiz. Artık KMenü'ye baktığımızda bu seçenekten Acrobat Reader'i çalıştırabiliriz.

Şimdi de üzerine tıkladığımızda PDF dosyalarının Acrobat Reader ile açılmalarını ayarlamalıyız. Konqueror'da bir PDF dosyasının üzerine gelir ve sağ tıklarız.

Açılan bu pencerede 'Dosya Tipini Düzenle...' seçeneğini kullanarız. Yeni açılan pencerede altta yer alan 'Uygulama Tercih Sırası' bölümünde 'Ekle' tuşuna basarak 'acroread' uygulamasını ekleriz.

Burada açılan pencerede 'acroread' uygulamasını bulur ve tamam ile pencereyi kapatırız. Bir süre sonra eklediğimiz 'acroread' uygulaması listenin en altında belirir. Bunun üzerine tıklar ve en üste gelinceye kadar 'yukarı çek' butonuna tıklarız.

Son olarak 'Yerleştirilmiş' adlı bölüme geçerek 'Dosyayı ayrı izleyicide göster' seçeneğini ayarlarız. 'tamam'dan sonra herhangi bir PDF dosyasının üzerine gelip tıkladığımızda artık dosya Acrobat Reader ile açılacaktır.

Bu arada bir uyarı. Bu işlem garip bir şekilde Mandrake'nin Dosya Ekle-Kaldır sistemi kullanıldığında yeniden GhostView aktif olacak şekilde değişmektedir. Bu durumda dosya özelliklerini yeniden ayarlamamız yeterli olmaktadır.


Önceki Ön sayfa
Kurulum Linux'ta Acrobat Reader

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com