Linux'ta Acrobat Reader
Önceki Acrobat Reader Kurulum Sonraki

Linux'ta Acrobat Reader - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Acrobat Reader Kurulum

Adobe'un sitesinden indirip uygun yere kopyaladığımız dosyayı açmak için, Konqueror'da dosyanın üzerine gelip sağ tıkladığımızda açılacak olan menüden 'buraya aç' seçeneğine tıklarız.

Bu işlem sonucunda açılan Arc programı size bütün dosyaları mı açmak istediğinizi soracaktır. Açılacak dosyaların 'tümü' seçeneği ile 'Tamam' diyerek işlemi bitiririz.

Adobe'un sitesinden indirdiğimiz linux-506.tar.gz dosyasını bu şekilde açtığımızda kurulum için kullanacağımız INSTALL adlı script görülür.

Şimdi burada kimlik değiştirmemiz gerekiyor. Buraya kadar kendi kullanıcı hesabımız ile gelmiştik. Ancak bundan sonra 'root' olmamız gerekmekte. Burada root için bir terminal açarak işleme devam ederiz.

Önce dosyamızı indirip açtığımız dizine geçeriz. Sonra da burada kurulum scriptini çalıştırırız. Kurulum scripti iki şekilde çalıştırılabilir.

  ./INSTALL

veya

  sh INSTALL

Enter'a bastıktan sonra kurulum programı çalışır. Grafik ortanda çalışan program işini bitirdiğinde kurulum tamamlanmıştır. Ancak KMenü'ye baktığımızda bir şey göremeyiz. Kurulum tamamlandığında, eğer kurulum sırasında değişik bir dizin girmediyseniz Adobe Acrobat Reader /usr/local/Acrobat5 adlı dizine kurulur. Acrobat Reader'i çalıştırmak için /usr/local/Acrobat5/bin/acroread scriptini çalıştırmamız gerekir. Bu çalıştığında Acrobat Reader ilk defa çalıştığı için size lisans anlaşmasını gösterecek ve kabul etmenizi isteyecektir. Ardından diğer platformlarda alıştığımız Acrobat Reader karşımızda olacaktır. Bu arada KMenü'de kendi menü girişini de oluşturur.


Önceki Ön sayfa Sonraki
Linux'ta Acrobat Reader Linux'ta Acrobat Reader Ayarlar

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. bigTxt.com