Linux - Modemler
Önceki Lucent Modemler

Linux ve Modemler - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

Lucent Modemler

Lucent, Agere Systems firmasının entegrelerini kullanan modemler, yazılım destekli 'soft' modemler arasında Linux tarafından ilk desteklenen modemlerdir. Bu modemlerin Linux sürücüleri Agere firmasının sağladığı kaynağı kapalı kodda olan bir paket üzerinde çalışan Linux programcıları tarafından geliştirilmektedir. Sürücüler http://www.heby.de/ltmodem adresinden hareketle ilgili yerlerden indirilebilir. Bu sürücülerde de Conexant sürücülerinde olduğu gibi kaynaktan derleyerek kurulanlar veya önceden hazırlanmış olan .rpm paketleri ile kurulanlar bulunmaktadır. Normal olarak .rpm dosyalarını kullanırız.

İlgili dosyayı elde ettikten sonra kendi home dizinimizde bir yere kopyalayarak işleme başlayabiliriz. Konqueror'da .rpm dosyasının üzerine gider tıklarız. Açılacak olan Yazılım Yükleme programı size işlem için root hakları gerekli olduğundan root parolasını soracaktır. Parolayı girip işleme devam edin. Program kurulacak olan paket için bağımlılıkları ve Mandrake için 'imza'yı kontrol edecektir. Eğer paketin kurulması için başka paketler de kurulması gerikiyorsa sizden ilgili Mandrake CD'sini isteyecektir. Bu paketin 'imza'sı olmadığı için size durumu bildirecek ve devam edip etmeyeceğinizi soracaktır. Devam edip paketi kurun. Kurulum tamamdır.

kppp->ayarlar->aygıt bölümünde /dev/modem seçili olduğunu kontrol edip kppp ana penceresi ->ayarlar->modem bölümünde 'Modemi Sorgula' ile modemi test edin. Test sonucunda modem ile ilgili çeşitli bilgiler olan bir pencere geldiğinde modeminiz kullanıma hazırdır.

Yukarda Compaq Armada E500 dizüstü bilgisayar üzerindeki Lucent LinModem'in sorgulanma sonucu bilgileri görülmektedir. İlk satırdaki V.92 değeri bu sürücünün Windows sürücüsünün son versiyonundan daha ilerde olduğunu göstermektedir. Çünkü orada desteklenen standart V.90'dır.


Önceki Ön sayfa
Conexant Modemler Linux ve Modemler

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com

/body>