Linux ve Modemler
Önceki kppp - İnternet Bağlantı Aracı Sonraki

Linux ve Modemler - Ağustos 2003
Tanju Taşçılar - tanju@elektronist.com
Registered Linux User #283274

kppp - İnternet Bağlantı Aracı

Linux kullanıcılarının çoğu KDE masaüstü ortamını kullanmaktadır. KDE'nin internet bağlantı aracı kppp adlı programdır. Bu program ile internete bağlanacağımız modemi belirler, internet servis sağlayıcımızın ayarlarını yapar ve bağlantı kurarız. Diğer işletim sistemlerinden de gelen tanıdık bir yüzü vardır.

Mandrake Linux 9.1'de bu araç kurulum sırasında varsayılan olarak kurulmamaktadır. Kurmak için KMenü -> Yapılandırma -> Paketleme -> Yazılımı Kur yolunu izleyerek Mandrake'nin yazılım kurma aracını çalıştırırız. Bu aracın çalıştırılması için root hakları gerekmektedir. Eğer root olarak sistemde değilseniz sizden root parolasını soracaktır. Buraya root parolasını girip işleme devam edebilirsiniz.

Yazılım Paketleri Kurulumu programı açıldığında ara butonunun yanına kppp yazıp butona tıkladığınızda arama sonuçlarında kurulacak paket olan kdenetwork-kppp-3.1-31mdk belirecektir. Yanındaki kutucuğu işaretleyip 'kur' butonuna tıkladığımızda kurulum başlayacaktır. Bu paket Mandrake Linux 9.1 3.CD'sinde yer almaktadır ve sizden bu CD istenecektir.

Kurulum tamamlandığında ayarlar yapılmalıdır. kppp ana penceresinde 'ayarlar' butonuna tıkladığınızda 'KPPP yapılandırması' penceresi açılır. Burada normal olarak 'Hesaplar' bölümü boş olacaktır.

Yeni bir hesap oluşturmak için, bu pencerede 'yeni' butonuna tıklarız. Yeni hesap oluşturmak için sihirbaz veya diyalogdan hangisini kullanacağımızı soran bir pencere açılır. Burada 'diyalog' seçeneğini kullanacağız.

Açılacak olan 'Yeni Hesap' adlı pencerede 'Bağlantı Adı' yerine istediğimiz bir adı, mesela TTNet, yazar ve 'Telefon Numarası' için 'Ekle' butonuna tıklarız. Açılan pencerede telefon numarasını gireriz, TTNet için 145. Başka hiçbir değişiklik yapmadan 'Tamam' tuşuna basıldığında TTNet adlı ve 145'i çevirerek internete bağlanacak bağlantı hesabımız açılmış olur.

Bundan sonra modem aygıtının seçimi ve denenmesi ile ilgili işlemler kalıyor. Bunlar da ayrı ayrı ilgili modemlerin kurulumu ile anlatılacaktır.


Önceki Ön sayfa Sonraki
Linux ve Modemler Linux ve Modemler Seri Porta Bağlı Modemler

Bu ve ilişkilendirilmiş yazılar GPL lisansına göre yayınlanmaktadır. Bütün hakları yazarına aittir. Yazarının ismi belirtilerek serbestçe dağıtılabilir ve kullanılabilir. Ancak bunların hiçbiri, hiçbir şekilde ve şartta GPL lisansı haricinde kullanılamaz. Burada yer alanları bulundurmaktan, kullanmaktan veya alıntı yapmaktan dolayı hiçbir sunucu, servis veya protokol, yazı veya içeriği üzerinde hak iddia edemez. info@elektronist.com